PKP Pabianice Północne od 10 grudnia

Przystanek kolejowy Pabianice Północne

W niedzielę 10 grudnia wchodzi w życie nowy roczny rozkład jazdy pociągów. Uruchomiony zostanie nowy przystanek kolejowy Pabianice Północne, u zbiegu ulic Karniszewickiej i Lutomierskiej. Będą zatrzymywały się tam pociągi ŁKA, POLREGIO i Kolei Wielkopolskich. Budowę przystanku zleciła spółka PKP PLK.

Nowy przystanek został wybudowany na zlecenie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach projektu „Budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Wartość inwestycji, jak podaje PKP PLK, wynosi ok. 14 mln zł. Wybudowano dwa perony jednokrawędziowe o długości 150 metrów. Są one wyposażone w 4 wiaty, ławki, gabloty z informacją pasażerską oraz oświetlenie.

Na nowy przystanek prowadzą cztery wejścia:

  • od strony ulicy Partyzanckiej przy Reymonta (stamtąd do ul. Zamkowej jest tylko 500 metrów),
  • od strony ulicy Lutomierskiej,
  • od strony ulicy Karniszewickiej,
  • od strony ulicy Szynkielewskiej.

Przy wejściach od strony ulic Karniszewickiej i Partyzanckiej ustawiono wiaty rowerowe bike&ride. Ponadto, od strony ulicy Karniszewickiej w ramach projektu został wybudowany parking, obejmujący 5 miejsc postojowych, w tym 1 dla niepełnosprawnych. Dodatkowo Miasto Pabianice, podczas niedawnej przebudowy ulicy Księżycowej, wykonało tam miejsca do parkowania prostopadłego.

W rejonie nowego przystanku kolejowego znajduje się 5 przystanków autobusowych:

  • Karniszewicka / Lutomierska – linia nr 2, kierunek Waltera-Jankego,
  • Karniszewicka / Księżycowa – linia nr 2, kierunek Podmiejska,
  • Partyzancka / Lutomierska – linie nr 2 i 261, kierunek Waltera-Jankego,
  • Lutomierska / Partyzancka – linia nr 260, kierunek Waltera-Jankego,
  • Partyzancka / Prosta – linia nr 2, kierunek Podmiejska oraz linia nr 261, kierunek Górka Pabianicka.

Na nowym przystanku nie będą zatrzymywały się pociągi pośpieszne PKP InterCity oraz przyśpieszone pociągi ŁKA relacji Poznań – Łódź. Wszystkie pozostałe pociągi będą zatrzymywały się na przystanku Pabianice Północne. Z nowego przystanku dojedziemy do Łodzi Kaliskiej w 11-13 minut.

Przykładowy dogodny dojazd na godzinę 7 do Łodzi: linia nr 261 o 5:55 z Waltera-Jankego (a także linia nr 2 o 5:55 z Podmiejskiej), przyjazd linii 261 na przystanek Partyzancka / Prosta o 6:10, odjazd pociągu ŁKA do Zgierza z Pabianic Północnych o 6:17, przyjazd o 6:30 do Łodzi Kaliskiej (następnie 6:41 Łódź Żabieniec).

Nowy rozkład jazdy pociągów będzie na razie ważny do 9 marca, potem wejdzie w życie kolejna modyfikacja. Oto szczegóły: