Nowy portal KomunikacjaPabianice.pl

nowa wersja portalu KomunikacjaPabianice.pl na różnych urządzeniach

Witamy w nowej wersji portalu pasażera KomunikacjaPabianice.pl! Dzięki nowym funkcjonalnościom, takim jak wirtualna tablica czy rozkład jazdy według przystanku planowanie podróży komunikacją miejską będzie jeszcze łatwiejsze. Portal jest dostosowany do urządzeń mobilnych, ale wkrótce udostępnimy także aplikację na smartfony.

Nowa wersja portalu KomunikacjaPabianice.pl to jeden z elementów Inteligentnego Systemu Transportowego, realizowanego przez Miasto Pabianice w ramach projektu „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach” współfinansowanego z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 oraz ze środków budżetu państwa.

Portal został przygotowany w formie responsywnej, co oznacza, że układ i wygląd automatycznie dostosowuje się do rozmiaru okna przeglądarki, na której strona jest wyświetlana. To ułatwienie zwłaszcza przy otwieraniu strony internetowej na urządzeniach mobilnych. Odczytywanie wcześniejszej wersji portalu na smartfonach było mocno utrudnione.

Dla pasażerów przygotowaliśmy wiele ułatwień. Na stronie głównej wyświetla się tzw. wirtualna tablica, dzięki której można wyświetlić najbliższe odjazdy z dowolnego przystanku. Chwilowo jest to odzwierciedlenie „papierowego” rozkładu jazdy, ale już lada moment na wirtualnej tablicy będą się pokazywać rzeczywiste godziny odjazów, czyli uwzględniające ewentualne odchylenia od rozkładu jazdy (tak samo, jak na wyświetlaczach przystankowych).

Do tej pory odczytywanie rozkładu jazdy możliwe było tylko według linii. Teraz dostępna jest także opcja rozkład jazdy według przystanku. W rozwijalnym górnym menu, po wybraniu zakładki „Przystanki” pojawia się lista wszystkich obsługiwanych przez MZK przystanków. Po wybraniu interesującego nas przystanku, pokażą się wszystkie linie z niego odjeżdżające. Po wyborze linii, w górnej części rozkładu jazdy wyświetlają się najbliższe odjazdy wszystkich linii, a po kliknięciu „odjazdy wszystkich linii” wyświetlają się wszystkie odjazdy z przystanku, dla wybranego rodzaju dnia.

Odjazdy wszystkich linii z przystanku
Odjazdy wszystkich linii z przystanku

Sam wybór rozkładu jazdy nie musi odbywać się po nazwie przystanku. Po wybraniu numeru linii i kierunku jazdy, oprócz listy przystanków, wyświetla się również mapa przejazdu. Interesujący nas przystanek możemy wybrać bezpośrednio z mapy.

Dzięki opcji wersja do druku, z dowolnego przystanku możemy wygenerować uproszczony rozkład jazdy do wydruku. Wcześniej na stronie uproszczone rozkłady PDF dostępne były tylko z krańcówek.

Kolejnym dużym ułatwieniem jest newsletter. Wystarczy podać swój adres e-mail, aby zapisać się do subskrypcji – będziemy mailowo przekazywać informacje o planowanych zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Strona została przygotowana zgodnie z powszechnie przyjętymi praktykami budowania stron internetowych, wzorcami projektowymi oraz najnowszymi standardami W3C i zgodnie z Wytycznymi WCAG. Dotychczasowa wersja portalu KomunikacjaPabianice.pl nie była dostępna dla osób niepełnosprawnych (w szczególności z wadami wzroku), nowa wersja spełnia wymogi dostępności. W górnej części portalu są dostępne opcje, takie jak zwiększanie kontrastu czy zwiększanie rozmiaru czcionki.

Za obsługę portalu KomunikacjaPabianice.pl odpowiada organizator komunikacji miejskiej – Wydział Infrastruktury Technicznej i Komunikacji Urzędu Miejskiego w Pabianicach. Ewentualne uwagi do strony prosimy zgłaszać na adres e-mail: komunikacja@um.pabianice.pl.

Inteligentny System Transportowy – nowa jakość w komunikacji miejskiej

Dobiegają końca prace przy wykonaniu Inteligentnego Systemu Transportowego. Zostało już ustawionych 20 tablic dynamicznej informacji pasażerskiej, w najbliższych dniach zostaną powieszone ostatnie trzy (przy dworcu PKP i na ul. Kilińskiego). Przy tablicach informacji pasażerskiej, na każdym przystanku zamontowane są także po 2 kamery, z których obraz trafia do siedziby Straży Miejskiej. Monitorowane będą także krańcówki autobusowe: Podmiejska, Karolew i Sikorskiego.

Wykonane zostały także ściany wizyjne ze stanowiskami operatorskimi w siedzibach Straży Miejskiej i w dyspozytorni MZK Pabianice.

Tablice dynamicznej informacji pasażerskiej na razie zostały podłączone testowo. Już wkrótce zostaną w pełni uruchomione – będą wyświetlały rzeczywiste godziny przyjazdów najbliższych autobusów. Na razie rozkład jazdy testowo wyświetlają dwie tablice na ul. św. Jana, ale tymczasowo jest to „statyczny” rozkład jazdy (odpowiadający papierowemu). Trwają jeszcze ostatnie prace przy konfiguracji łączności autobusów z systemem. Aby tablice wraz z monitoringiem mogły prawidłowo działać, wykonawca ułożył w mieście ok. 11,5 km nowej sieci światłowodowej.

Tablica informacji pasażerskiej na przystanku św. Jana / Partyzancka
Tablica informacji pasażerskiej na przystanku św. Jana / Partyzancka – na razie są to testy

Docelowo tablic dynamicznej informacji pasażerskiej, wraz z monitoringiem wizyjnym, będzie w Pabianicach 39 – kolejnych 16 tablic na ulicach Zamkowej i Warszawskiej zostanie bowiem ustawionych w ramach projektu „Łódzki Tramwaj Metropolitalny: etap Pabianice – Ksawerów” (część z nich jest już zainstalowana).

Pasażerom w najbliższym czasie udostępnimy również aplikację mobilną, na której możliwe będzie nie tylko odczytanie tradycyjnego rozkładu jazdy, ale i wirtualnej tabliczki dla dowolnego przystanku, na której będzie informacja o rzeczywistych godzinach odjazdy najbliższych autobusów. W aplikacji znajdą się także komunikaty od dyspozytorów ruchu.

Lada dzień przy tablicach informacji pasażerskiej zaczną działać także hot-spot’y, dzięki którym pasażerowie czekający na autobus będą mogli skorzystać z bezpłatnego internetu.

Generalnym wykonawcą Inteligentnego Systemu Transportowego jest firma Sprint S.A. z Warszawy. Portal KomunikacjaPabianice.pl został wykonany wspólnie z firmą R&G Plus Sp. z o.o. z Mielca. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na realizację całego zadania wynosi 85% kosztów kwalifikowanych. Dodatkowo na montaż tablic informacji pasażerskiej oraz uruchomienie nowej wersji portalu pasażera Miasto pozyskało również dofinansowanie ze środków budżetu państwa.