Ważne zmiany od 1 lipca. Wraca tramwaj

Zakończyła się przebudowa linii tramwajowej. Od soboty 1 lipca 2023 wznowione zostaje kursowanie komunikacji miejskiej ulicami Zamkową i Warszawską. Tramwaje linii 41 oraz autobusy linii 3, 4, 6, 7, 262, 265, N4B, D, T wracają na stałe trasy. Linia zastępcza Z41 zostaje zlikwidowana. Autobusy linii 260 pojadą nową stałą trasą.

Połowa kursów linii 41 będzie obsługiwana tramwajami niskopodłogowymi. Kursy te będą oznaczone w rozkładzie jazdy.

Tramwaje pojadą z Pabianic do Łodzi znacznie szybciej niż przed przebudową. Od 1 lipca nastąpią również zmiany rozkładów jazdy na liniach 1, 2, 261 i 263 w zakresie korekty czasów przejazdów.

Szczegółowy rozkład jazdy linii MZK Pabianice ważny od 1 lipca 2023 dostępny jest: TUTAJ

Informacje o zmianach na poszczególnych liniach

Linie: 1, 261, 263:

Korekty czasów przejazdów do 2 minut.

Linia 2:

 • Korekty do 2 minut czasów przejazdu
 • Likwidacja kursów w dni powszednie z zajezdni MZK do Waltera-Jankego o godz. 5:59 (w zamian kurs linii 260) i 6:51

Linia 3:

Powrót na stałą trasę w kierunku Dworca PKP:

 • z Sikorskiego bez zmian do ul. Konstantynowskiej, następnie ulicami Warszawską, Szewską, Skargi do 20 Stycznia i dalej jak dotychczas,
 • z Dworca PKP do Sikorskiego trasa bez zmian, ale autobusy będą zatrzymywały się na nowym przystanku Warszawska / Kapliczna, zamiast na wyznaczonym tymczasowo przystanku Konstantynowska.

Ponadto nastąpią korekty do 2 minut czasów przejazdu.

Linie 4, 6:

Powrót na stałą trasę:

 • z Waltera-Jankego bez zmian do ul. 3 Maja, dalej ulicami: Warszawską, Zamkową do Kilińskiego i następnie dotychczasowymi trasami,
 • z 15. Pułku Piechoty Wilków i Karolewa bez zmian do ul. Kilińskiego, dalej ulicami: Zamkową, Warszawską, Szewską, Skargi do 20 Stycznia i dalej jak dotychczas.

W centrum, w kierunku Waltera-Jankego autobusy będą zatrzymywały się jak dotychczas na przystanku Kilińskiego / Zamkowa oraz dodatkowo na przystanku Zamkowa / Kilińskiego.

Nastąpią korekty godzin odjazdów i czasów przejazdów.

Linia 7:

Powrót na stałą trasę już od 24 czerwca: z Waltera-Jankego bez zmian do ul. Kilińskiego, dalej ulicą Zamkową do Piłsudskiego, w stronę przeciwną bez zmian.

Od 1 lipca, z uwagi na sezon wakacyjny, zmniejszona zostanie liczba kursów linii 7.

Linie 41 i Z41:

Od 1 lipca na trasę Pabianice Wiejska – Łódź plac Niepodległości wracają tramwaje linii 41. Jednocześnie zawieszona zostaje linia zastępcza Z41. Wybrane kursy będą obsługiwane wagonami niskopodłogowymi, co zostało oznaczone w rozkładzie jazdy. Skróci się czas przejazdu. Liczba kursów pozostaje bez zmian.

Zjazdy do zajezdni do odwołania będą realizowane do zajezdni Telefoniczna, zamiast do zajezdni Chocianowice.

Oto rozkład jazdy ważny od 1 lipca:

Linia 260:

W kierunku Górki Pabianickiej autobusy wrócą na stałą trasę, natomiast w relacji powrotnej do Waltera-Jankego wyznaczono nową stałą trasę ulicami Lutomierską i Zamkową, zamiast Partyzancką i św. Jana. Dzięki temu, autobusy linii 260 będą obsługiwały ulicę Zamkową (na odcinku od Kilińskiego do Lutomierskiej) w dwóch kierunkach, a nie jednym – jak przed przebudową.

 • z Waltera-Jankego bez zmian do ul. Kilińskiego, dalej ulicą Zamkową do ul. Łaskiej i następnie dotychczasową trasą do Kudrowic i Górki Pabianickiej,
 • z Górki Pabianickiej bez zmian do skrzyżowania ulic Lutomierskiej i Partyzanckiej, dalej nową stałą trasą ulicami: Lutomierską, Zamkową do Kilińskiego i dalej jak dotychczas.

W kierunku Górki Pabianickiej autobusy nie będą zatrzymywały się na przystanku Kilińskiego / Zamkowa. W zamian wyznaczono postój na przystanku Zamkowa / św. Jana.

W kierunku Waltera-Jankego autobusy będą zatrzymywać się na nowym przystanku na żądanie Lutomierska / Partyzancka, zamiast na przystanku Partyzancka / Lutomierska.

Zostaną uruchomione dodatkowe kursy w dni powszednie na miejskim odcinku trasy – o godz. 5:58 i 13:22 od zajezdni MZK do Waltera-Jankego.

Linia 262:

Autobusy linii 262 wracają na stałą trasę:

 • z Waltera-Jankego bez zmian do ul. Kilińskiego, dalej ulicą Zamkową do ul. Łaskiej i następnie dotychczasową trasą do Kudrowic,
 • analogiczną trasą w kierunku powrotnym.

W kierunku Kudrowic autobusy nie będą zatrzymywały się na przystanku Kilińskiego / Zamkowa. W zamian wyznaczono postój na przystanku Zamkowa / św. Jana.

Ponadto, nastąpią korekty godzin odjazdów i czasów przejazdów.

Linia 265:

Autobusy linii 265 wracają na stałą trasę:

 • w kursach do Dworca PKP: z Pawlikowic bez zmian do ul. Kilińskiego, dalej ulicami: Zamkową, Łaską do Dworca PKP i analogiczną trasą w kierunku przeciwnym do Pawlikowic,
 • w kursach do Piłsudskiego: z Pawlikowic bez zmian do ulicy Kilińskiego, dalej ulicą: Zamkową do Piłsudskiego, z powrotem trasa bez zmian.

W kierunku Dworca PKP autobusy nie będą zatrzymywały się na przystanku Kilińskiego / Zamkowa. W zamian wyznaczono postój na przystanku Zamkowa / św. Jana. Postój na przystanku Kilińskiego / Zamkowa będzie obowiązywał w kursach wykonywanych do Sikorskiego, Piłsudskiego lub zajezdni MZK.

Nastąpią drobne korekty godzin odjazdów i czasów przejazdów. W dni robocze kursy z Pawlikowic będą wykonywane do Sikorskiego lub Dworca PKP (oznaczone w rozkładzie literą D). Kursy sobotnie będą bez zmian wykonywane do Piłsudskiego, a niedzielne do Dworca PKP.

Niedzielne wyjazdy linii 265 z zajezdni MZK do Pawlikowic będą realizowane ulicami Lutomierską i Zamkową, pozostałe (w dni powszednie i soboty) bez zmian – ulicami Lutomierską, Partyzancką i św. Jana.

Linia D:

Powrót na stałą trasę:

 • z Sikorskiego ulicami: Partyzancką, Konstantynowską, Warszawską, Zamkową, Łaską i dalej bez zmian do Łasku, analogiczna trasa w kierunku przeciwnym,
 • z Waltera-Jankego (kursy weekendowe) bez zmian do ul. 3 Maja, dalej ulicami: Warszawską (z powrotem Warszawska – Szewska – Skargi), Zamkową, Łaską i dalej bez zmian do Łasku.

Uwaga! Ze względu na prowadzoną przez kierowców sprzedaż biletów, autobusy linii D zatrzymują się na wyodrębnionych przystankach poza pasem autobusowo-tramwajowym, aby nie blokować przejazdu tramwaju (odjazdy w kierunku Łasku: Zamkowa / zamek, Zamkowa / Okulickiego, Zamkowa / Staszewskiego – przy SP5). Wyjątkiem będzie przystanek Warszawska / Kapliczna dla weekendowych kursów linii D – w tym przypadku obowiązuje postój na zintegrowanym przystanku autobusowo-tramwajowym.

Linia N4B:

Autobusy linii N4B od nocy z 30 czerwca na 1 lipca wracają na stałą trasę

 • z Łodzi bez zmian do ul. Grota-Roweckiego, dalej ulicami: Kilińskiego, Zamkową, Konopnickiej, Moniuszki, Wiejską i Łaską do Dworca PKP,
 • analogiczną trasą w kierunku powrotnym.

W kierunku Dworca PKP autobusy nie będą zatrzymywały się na przystanku Kilińskiego / Zamkowa. W zamian wyznaczono postój na przystanku Zamkowa / św. Jana.

Postój na przystanku Zamkowa / Staszewskiego będzie odbywał się poza pasem autobusowo-tramwajowym, w zatoce przy SP5. Pozostałe postoje na ul. Zamkowej będą na wspólnych przystankach autobusowo-tramwajowych.

Jednocześnie, w związku z rozpoczynającym się remontem sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Pabianickiej i Rudzkiej, autobusy linii N4B pojadą od nocy z 30 czerwca na 1 lipca do 16 lipca włącznie objazdem w Łodzi – z zajezdni Telefoniczna bez zmian do pl. Niepodległości, następnie ulicą Pabianicką do pętli Chocianowice-IKEA, z pominięciem ulic Starorudzkiej, Przestrzennej i Rudzkiej, dalej stałą trasą do Pabianic. W kierunku przeciwnym trasa pozostaje bez zmian

Linia T:

Powrót na stałą trasę:

 • z Dworca PKP bez zmian do ul. Wiejskiej, dalej ulicami: Moniuszki, Konopnickiej, Zamkową, Warszawską do Rzgowskiej i następnie dotychczasowymi trasami do Rzgowa i Guzewa,
 • z Guzewa i Rzgowa bez zmian do ul. Rzgowskiej, dalej ulicami: Warszawską, Zamkową, Łaską do Dworca PKP.

Przystanek Konopnickiej / Zamkowa zostanie zlikwidowany, w zamian autobusy będą zatrzymywały się na przystanku Zamkowa / Konopnickiej. W centrum autobusy nie będą odjeżdżały z przystanku Zamkowa / Kościuszki (jak przed remontem), lecz z przystanków Zamkowa / Narutowicza i Zamkowa / Kilińskiego. Przystanek Warszawska / Nawrockiego od 1 lipca będzie przeniesiony na wysokość Szkoły Podstawowej nr 17. Zlikwidowane zostaną również tymczasowe przystanki autobusowe Warszawska / Tkaniny Techniczne.

Zmieni się charakter przystanków Rzgów Tuszyńska / CH Ptak (w obydwu kierunkach) – ze stałych w warunkowe (na żądanie).

Nastąpią nieznaczne korekty godzin odjazdów i czasów przejazdu.

Busy i PKS:

Autobusy PKS Bełchatów oraz busy w kierunku Bełchatowa wrócą na trasę przez ul. Traugutta i Zamkową, z postojem na przystanku Zamkowa / Kościuszki (zamiast Kilińskiego / SDH).

Na przystanku Zamkowa / Kościuszki zatrzymają się również busy „3” w kierunku Konstantynowa Łódzkiego.

Busy do miejscowości Konin odjadą z przystanku Zamkowa / Okulickiego, natomiast busy do Lutomierska będą ruszały z przystanku Zamkowa / Staszewskiego (zatoka autobusowa przy Szkole Podstawowej nr 5).

Przystanki

Autobusy MZK Pabianice i tramwaje MPK-Łódź będą zatrzymywały się na zintegrowanych przystankach autobusowo-tramwajowych, zlokalizowanych na wysepkach.

Nowo wybudowane przystanki są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Perony są odpowiednio wyniesione, aby podłoga autobusu czy tramwaju była jak najbliżej przystanku. Zastosowano też specjalne antypoślizgowe żółte krawężniki ze specjalnym wyokrągleniem ściany bocznej od strony najazdu. Dojścia do peronów nie posiadają stopni oraz barier architektonicznych. Nawierzchnię peronów wybudowano z grafitowych płytek o szorstkiej nawierzchni, a wzdłuż krawędzi peronowej wbudowano linię krawędziową z płyt żebrowanych białych, zakończą białym prostokątem – tzw. polem wsiadania. To informacja dla osób niewidomych niedowidzących, że dokładnie w tym miejscu będą znajdowały się przednie drzwi autobusu lub tramwaju.

Dodatkowo dla komunikacji lokalnej i regionalnej (autobusy ZKM Łask linii D, autobusy PKS i busy) oraz dla linii pracowniczych wyodrębniono kilka przystanków poza torowiskiem. Busy do Konstantynowa Łódzkiego i Bełchatowa, autobusy PKS Bełchatów ponownie będą zatrzymywały się na przystanku Zamkowa / Kościuszki (zamiast Kilińskiego / SDH), natomiast busy do miejscowości Konin – na przystanku Zamkowa / Okulickiego.

Ponadto, od 1 lipca będzie funkcjonował nowy przystanek na żądanie Lutomierska / Partyzancka, na którym będą zatrzymywały się autobusy linii 260 oraz niedzielne kursy wyjazdowe linii 265 (zamiast postoju na przystanku Partyzancka / Lutomierska).

Na przystanku Wiejska / Łaska dotychczasowe stanowisko dla pasażerów wysiadających z linii Z41 (w zatoce) ponownie będzie przystankiem dla wszystkich linii (1, 3, 4, 5, T), natomiast tymczasowy przystanek za wjazdem w ulicę osiedlową zostanie zlikwidowany.

Zlikwidowane zostaną też wszystkie pozostałe tymczasowe przystanki autobusowe: Szarych Szeregów / Łaska, Łaska / Tkacka, Łaska / Mielczarskiego, Partyzancka / Staszewskiego, Bagatela / CH Echo, Warszawska / Tkaniny Techniczne, 20 Stycznia / Skargi. Przystanek Warszawska / Nawrockiego w dotychczasowej lokalizacji również będzie zlikwidowany, a autobusy linii T i tramwaje linii 41 będą odjeżdżać z przystanku na wysokości Szkoły Podstawowej nr 17.

Autobusy linii 260, 262, N4B oraz kursy linii 265 do Dworca PKP nie będą zatrzymywały się na przystanku Kilińskiego / Zamkowa. Autobusy ustawią się na ul. Kilińskiego od razu na pasie do lewoskrętu i następnie zatrzymają się na nowym przystanku Zamkowa / św. Jana.

Oto szczegółowa informacja o uruchamianych od 1 lipca przystankach na ul. Zamkowej i Warszawskiej:

PrzystanekKierunekLokalizacjaLinie
Warszawska / SikorskiegoWiejskana wysokości SP17, pas autobusowo-tramwajowy41, T
Warszawska / NawrockiegoŁódźna wysokości SP17, pas autobusowo-tramwajowy41, T
Warszawska / KaplicznaWiejskamiędzy 3 Maja a Kapliczną, pas autobusowo-tramwajowy4, 6, 41, D, T
Warszawska / 3 MajaŁódźmiędzy 3 Maja a Kapliczną, pas autobusowo-tramwajowy41, T
Warszawska / PoprzecznaWiejskamiędzy Poprzeczną a Batorego, pas autobusowo-tramwajowy4, 6, 41, T
Warszawska / PoprzecznaŁódźmiędzy Poprzeczną a Batorego, pas autobusowo-tramwajowy4, 6, 41, T
Zamkowa / zamekWiejskana wysokości zamku, pas autobusowo-tramwajowy4, 6, 41, T
Zamkowa / zamekŁaskna wysokości zamku, przystanek przy jezdniD
Zamkowa / kościół św. MateuszaŁódźna wysokości zamku, pas autobusowo-tramwajowy4, 6, 41, T
Zamkowa / kościół św. MateuszaSikorskiegona wysokości sklepu meblowego, przystanek przy jezdniD
Zamkowa / OkulickiegoŁaskza ul. Okulickiego, przystanek przy jezdniD, bus do Konina
Zamkowa / KilińskiegoŁódźna wysokości kościoła ewangelickiego, pas autobusowo-tramwajowy4, 6, 41, T
Zamkowa / św. JanaWiejskaza ul. św. Jana, pas autobusowo-tramwajowy41, 260, 262, 265, N4B, T
Zamkowa / KościuszkiBełchatówmiędzy ul. Narutowicza a ul. KościuszkiD, busy i PKS do Bełchatowa,
bus „3” do Konstantynowa Ł.
Zamkowa / NarutowiczaŁódźprzed ul. Narutowicza, pas autobusowo-tramwajowy41, 260, 262, 265, N4B, T
Zamkowa / TrauguttaWiejskaza ul. Traugutta, pas autobusowo-tramwajowy41, 260, 262, 265, N4B, T
Zamkowa / WyspiańskiegoŁódźmiędzy ul. Lutomierską a Żeromskiego, pas autobusowo-tramwajowy41, 260, 262, 265, N4B, T
Zamkowa / LutomierskaWiejskamiędzy ul. Lutomierską a Żeromskiego, pas autobusowo-tramwajowy41, 260, 262, 265, N4B, T
Zamkowa / KonopnickiejŁódźmiędzy ul. Konopnickiej a Poniatowskiego, pas autobusowo-tramwajowy41, 262, 265, N4B, T
Zamkowa / KonopnickiejSikorskiegomiędzy ul. Zieloną a ul. Konopnickiej, przy jezdniD, bus z Lutomierska
Zamkowa / StaszewskiegoŁaskna wysokości SP5, przy jezdniD, N4B, bus do Lutomierska
Zamkowa / StaszewskiegoWiejskamiędzy ul. Konopnickiej a ul. Staszewskiego, pas autobusowo-tramwajowy41, 260, 262, 265, T
Lutomierska / Partyzanckacentrumna wysokości posesji Lutomierska 34260

Przystanki tramwajowe Łaska / Mielczarskiego zostały przeniesione bliżej ul. Pomorskiej.