strona główna rozkłady jazdy wyszukiwarka połączeń plan rozwoju projekty UE kontakt do pobrania reklama w serwisie linki

Autobusy:

Sobota, godzina 21:06

Zmiany:

 » Rozkład jazdy
 » Planer podróży
 » Bilety
 » Sieć sprzedaży
 » Migawka
 » Bilet przez telefon
 » Ulgi
 » Kontrola biletów
 » Opłaty dodatkowe
 » Kontakt
 » Dane osobowe
 » Mapa sieci
 » Historia
 » Tabor
 » Na żądanie
 » Regulamin
 » FAQ

Tramwaje:

 » Rozkład jazdy
 » Bilety
 » Wspólny bilet
 » Migawka
 » Bilet przez telefon
 » Ulgi
 » Opłaty dodatkowe
 » Kontakt
 » Mapa przejazdu
 » Historia

Kolej:

 » Rozkład jazdy
 » Wspólny bilet WBA
 » Szukaj połączenia
 » Dworzec PKP
 » ŁKA
 » Kontakt

PKS, BUS:

 » Rozkład jazdy BUS
 » Rozkład jazdy PKS
 » Przystanki PKS
 » Kontakt
 » Dla przewoźników

Taxi:

 » Ceny, kontakt
 » Postoje taxi
 » Uzyskanie licencji

Tak wygląda nowa hybryda dla Pabianic (FOTO)

W podpoznańskiej fabryce Solarisa w Bolechowie trwa produkcja 18 nowych hybrydowych autobusów dla Pabianic. Pierwszy z nich jest w ostatniej fazie wykończenia i przyjedzie do nas lada dzień. Pabianice będą pierwszym miastem, które otrzymają autobus marki Solaris w najnowszej wersji, po liftingu.
Główne zmiany, przygotowane przez producenta to nowe wzornictwo frontu autobusu, nowy kształt ściany przedniej i osłon dachowych, lepsza widoczność przedniej tablicy kierunkowej dla pasażerów, lepsza widoczność dla kierowcy oraz nowy system oświetlenia przedniego bazujący w 100% na technologii LED. Oficjalnie Solaris nową wersję wzornictwa zaprezentuje 23 października na Międzynarodowych Targach Transportu Zbiorowego Transexpo w Kielcach.

Pozostała część z pierwszej transzy (łącznie 10) dojedzie w listopadzie, 8 kolejnych do końca maja 2019 roku. Jak poinformował Solaris, być może autobusy hybrydowe uda się dostarczyć wcześniej niż zakłada harmonogram dostawy.

Autobusy będą standardowej długości (około 12 metrów), pomieszczą 90 pasażerów, w tym 27 na miejscach siedzących. Dostęp do 10 miejsc siedzących zaplanowano bezpośrednio z niskiej podłogi. Wyposażone są m.in. w klimatyzację, biletomaty, wewnętrzny i zewnętrzny system zapowiedzi (kolejnych przystanków, numeru linii i kierunku), monitoring. Pasażerowie będą mogli korzystać z gniazd USB oraz bezpłatnego internetu przez wi-fi. Autobusy mają wydzielone miejsca na wózek dziecięcy i na wózek inwalidzki. Udogodnieniem dla niepełnosprawnych pasażerów oprócz standardowych rozwiązań będą przyciski sygnalizacyjne (np. STOP i Drzwi) opisane alfabetem Braille’a i białe wyświetlacze zewnętrzne (dla lepszej widoczności), czego nie ma w innych autobusach.

Nowe autobusy są ciche i ekologiczne, dzięki zastosowaniu napędu hybrydowego, łączącego tradycyjny silnik diesla z silnikiem elektrycznym. System Stop-and-Go całkowicie wyłącza pracę silnika spalinowego podczas postoju na przystanku oraz umożliwia opuszczenie go w trybie bezemisyjnym – z wykorzystaniem energii z hamowania, zgromadzonej w superkondensatorach. Umożliwia to cichy, niemal bezszelestny, odjazd autobusu z przystanku. Zastosowanie napędu hybrydowego pozwala na oszczędności w zużyciu paliwa.

Nowe autobusy będzie można rozróżnić po zindywidualizowanych napisach, które znajdą się obok środkowych drzwi, np. „Miło Cię widzieć”.

Nowe autobusy hybrydowe to najważniejsza część projektu „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach”, na który miasto pozyskało 85 proc. dofinansowania ze środków unijnych, czyli 48 mln zł ze środków unijnych. Nowe autobusy zastąpią przede wszystkim 22-letnie MAN-y.

środa, 17.10.2018 / godz.: 11:22
Od 23.10 zmiany przystankowe


Od 21.10 zmiana rozkładu jazdy


Od 30.06 tymczasowa zmiana trasy

Zaplanuj podróż:Facebook:

© Urząd Miejski w Pabianicach - Wydział Infrastruktury Technicznej i Komunikacji | komunikacja@um.pabianice.pl | tel. 42-225-46-27