strona główna rozkłady jazdy wyszukiwarka połączeń plan rozwoju projekty UE kontakt do pobrania reklama w serwisie linki

Autobusy:

Czwartek, godzina 16:27

Zmiany:

 » Rozkład jazdy
 » Planer podróży
 » Bilety
 » Sieć sprzedaży
 » Migawka
 » Bilet przez telefon
 » Ulgi
 » Kontrola biletów
 » Opłaty dodatkowe
 » Kontakt
 » Mapa sieci
 » Historia
 » Tabor
 » Na żądanie
 » Regulamin
 » FAQ

Tramwaje:

 » Rozkład jazdy
 » Bilety
 » Wspólny bilet
 » Migawka
 » Bilet przez telefon
 » Ulgi
 » Opłaty dodatkowe
 » Kontakt
 » Mapa przejazdu
 » Historia

Kolej:

 » Rozkład jazdy
 » Wspólny bilet WBA
 » Szukaj połączenia
 » Dworzec PKP
 » ŁKA
 » Kontakt

PKS, BUS:

 » Rozkład jazdy BUS
 » Rozkład jazdy PKS
 » Przystanki PKS
 » Kontakt
 » Dla przewoźników

Taxi:

 » Ceny, kontakt
 » Postoje taxi
 » Uzyskanie licencji

Rusza Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

16 września rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jego kulminacją będzie Europejski Dzień bez Samochodu, który przypada – jak co roku – 22 września. Tego dnia właściciele samochodów pojadą komunikacją miejską za darmo. Wystarczy mieć ze sobą dowód rejestracyjny auta. Jakie jeszcze atrakcje czekają na pabianiczan?

„Inteligentny i zrównoważony transport - inwestycja dla Europy” oraz „Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna” – tak brzmią dwa hasła tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Już w niedzielę 10 września pabianiczanie mieli okazję do sentymentalnej przejażdżki 40-letnim zabytkowym Jelczem 272 Mex, ale na dobre tydzień mobilności rusza 16 września i potrwa do 22 września.

„Książka w drodze”
Od soboty 16 września, dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej, po raz kolejny będzie prowadzona akcja „Książka w drodze”. W sumie około 300 książek będzie umieszczonych w autobusach, a chętni będą mogli wziąć je do domu, przeczytać i podać dalej. W ramach akcji „Książka w drodze” organizatorzy przypominają, że jadąc autobusem czytamy to co chcemy, a jadąc samochodem – czytamy hasła na billboardach.

„Kolorowy bilet”
Rusza też czwarta edycja konkursu „Kolorowy bilet”, adresowana tym razem do uczniów klas IV – VII szkół podstawowych. Najciekawszy projekt biletu ulgowego znowu zostanie wydrukowany w nakładzie 50 tys. sztuk i wprowadzony do pełnoprawnej dystrybucji. Uczniowie powinni składać prace w terminie do 10 października w szkołach albo do 11 października w Zespole ds. promocji miasta Urzędu Miejskiego w Pabianicach (ul. Zamkowa 16, IV p.).

Regulamin konkursu wraz z formatem biletu do projektowania dostępny jest TUTAJ

22 września: Europejski Dzień bez Samochodu
W piątek 22 września właściciele samochodów osobowych będą mogli jeździć bezpłatnie autobusami komunikacji miejskiej. Wystarczy mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu, którego jesteśmy właścicielem. Razem z właścicielem auta, bez opłat mogą podróżować także osoby towarzyszące – łącznie (wliczając właściciela) w liczbie zgodnej z liczbą miejsc siedzących wpisaną w dowodzie rejestracyjnym.
Podstawa prawna: Zarządzenie Nr 193/2017/P Prezydenta Miasta Pabianic z dnia 19 września 2017 r. w sprawie zwolnienia z opłat za usługi lokalnej komunikacji autobusowej właścicieli samochodów osobowych w dniu 22 września 2017 r. oraz Uchwała nr XXIX/754/16 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie ustalenia opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego w Łodzi.

Mobilność czysta, współdzielona i inteligentnaEuropejski Tydzień Zrównoważonego Transportu został zainicjowany w 2002 roku przez Komisję Europejską. Celem tygodnia mobilności jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze czy korzystania z komunikacji miejskiej.

W ramach tegorocznej kampanii, jej twórcy podkreślają, że w naszych stale zatłoczonych miastach, w których brak miejsc do parkowania i rośnie poziom zanieczyszczeń, posiadanie samochodu na własność zdaje się tracić sens. Rozwiązaniem może być współdzielenie – m.in. transport publiczny i rowery miejskie. System wypożyczalni roweru miejskiego pojawi się także w Pabianicach – dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. Współdzielona mobilność przynosi wymierne korzyści społeczne – miasta są mniej zakorkowane, a powietrze czystsze. Dlatego coraz więcej osób korzysta z alternatywnych środków transportu.

Sektor transportu ma znaczący wpływ na zmiany klimatu – w Polsce odpowiada za ok. 13 proc. emisji gazów cieplarnianych, a w Europie stanowi już niemal 1/4. Emisja toksycznych gazów i pyłów jest jedną z dwóch głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza w miastach. Redukcja emisji jest możliwa m.in. dzięki zrównoważonej mobilności, czyli korzystaniu z emitujących mniej zanieczyszczeń samochodów i alternatywnych środków transportu, a także stosowaniu „czystszych” paliw. Mobilność miejska może być czysta dzięki efektywniejszym energetycznie i niskoemisyjnym środkom transportu. Ważne jest także, by przestrzeń publiczna była projektowana na potrzeby ruchu bezsamochodowego. Mieszkańcy powinni mieć ułatwiony dostęp do transportu zbiorowego, a szczególnie bezemisyjnego (w tym transport szynowy). Jednocześnie autobusy, ciężarówki, taksówki, samochody osobowe i inne pojazdy muszą stać się bardziej przyjazne środowisku, dzięki wykorzystaniu technologii lub paliw alternatywnych. Miasto Pabianice przeprowadzi w najbliższym czasie dwie duże inwestycje z zakresu niskoemisyjnego transportu miejskiego – „Łódzki Tramwaj Metropolitalny: etap Pabianice – Ksawerów” oraz „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach”. Drugi z projektów obejmuje m.in. zakup 18 autobusów hybrydowych. W ramach obydwu projektów powstanie ok. 16 km dróg dla rowerów.

piątek, 15.09.2017 / godz.: 12:42
Od 25.06 zmiana rozkładu jazdy


Od 25.06 zmiany przystankowe


Od 25.06 do 31.08 w dni robocze obowiązuje rozkład powszedni wolny od nauki szkolnej (264 nie kursuje)


22.06 obowiązuje specjalny rozkład:
- odjazd z Akacjowej o 8:30,
- odjazd z Gimnazjum o 10:15


Od 10.06 zmiana rozkładu jazdy


Od 23.04 tymczasowa zmiana trasy

Zaplanuj podróż:Facebook:

© Urząd Miejski w Pabianicach - Wydział Infrastruktury Technicznej i Komunikacji | komunikacja@um.pabianice.pl | tel. 42-225-46-27