strona główna rozkłady jazdy wyszukiwarka połączeń plan rozwoju projekty UE kontakt do pobrania reklama w serwisie linki

Autobusy:

Środa, godzina 12:19

Zmiany:

 » Rozkład jazdy
 » Planer podróży
 » Bilety
 » Sieć sprzedaży
 » Migawka
 » Bilet przez telefon
 » Ulgi
 » Kontrola biletów
 » Opłaty dodatkowe
 » Kontakt
 » Dane osobowe
 » Mapa sieci
 » Historia
 » Tabor
 » Na żądanie
 » Regulamin
 » FAQ

Tramwaje:

 » Rozkład jazdy
 » Bilety
 » Wspólny bilet
 » Migawka
 » Bilet przez telefon
 » Ulgi
 » Opłaty dodatkowe
 » Kontakt
 » Mapa przejazdu
 » Historia

Kolej:

 » Rozkład jazdy
 » Wspólny bilet WBA
 » Szukaj połączenia
 » Dworzec PKP
 » ŁKA
 » Kontakt

PKS, BUS:

 » Rozkład jazdy BUS
 » Rozkład jazdy PKS
 » Przystanki PKS
 » Kontakt
 » Dla przewoźników

Taxi:

 » Ceny, kontakt
 » Postoje taxi
 » Uzyskanie licencji

Rusza Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

16 września rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jego kulminacją będzie Europejski Dzień bez Samochodu, który przypada – jak co roku – 22 września. Tego dnia właściciele samochodów pojadą komunikacją miejską za darmo. Wystarczy mieć ze sobą dowód rejestracyjny auta. Jakie jeszcze atrakcje czekają na pabianiczan?

„Inteligentny i zrównoważony transport - inwestycja dla Europy” oraz „Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna” – tak brzmią dwa hasła tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Już w niedzielę 10 września pabianiczanie mieli okazję do sentymentalnej przejażdżki 40-letnim zabytkowym Jelczem 272 Mex, ale na dobre tydzień mobilności rusza 16 września i potrwa do 22 września.

„Książka w drodze”
Od soboty 16 września, dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej, po raz kolejny będzie prowadzona akcja „Książka w drodze”. W sumie około 300 książek będzie umieszczonych w autobusach, a chętni będą mogli wziąć je do domu, przeczytać i podać dalej. W ramach akcji „Książka w drodze” organizatorzy przypominają, że jadąc autobusem czytamy to co chcemy, a jadąc samochodem – czytamy hasła na billboardach.

„Kolorowy bilet”
Rusza też czwarta edycja konkursu „Kolorowy bilet”, adresowana tym razem do uczniów klas IV – VII szkół podstawowych. Najciekawszy projekt biletu ulgowego znowu zostanie wydrukowany w nakładzie 50 tys. sztuk i wprowadzony do pełnoprawnej dystrybucji. Uczniowie powinni składać prace w terminie do 10 października w szkołach albo do 11 października w Zespole ds. promocji miasta Urzędu Miejskiego w Pabianicach (ul. Zamkowa 16, IV p.).

Regulamin konkursu wraz z formatem biletu do projektowania dostępny jest TUTAJ

22 września: Europejski Dzień bez Samochodu
W piątek 22 września właściciele samochodów osobowych będą mogli jeździć bezpłatnie autobusami komunikacji miejskiej. Wystarczy mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu, którego jesteśmy właścicielem. Razem z właścicielem auta, bez opłat mogą podróżować także osoby towarzyszące – łącznie (wliczając właściciela) w liczbie zgodnej z liczbą miejsc siedzących wpisaną w dowodzie rejestracyjnym.
Podstawa prawna: Zarządzenie Nr 193/2017/P Prezydenta Miasta Pabianic z dnia 19 września 2017 r. w sprawie zwolnienia z opłat za usługi lokalnej komunikacji autobusowej właścicieli samochodów osobowych w dniu 22 września 2017 r. oraz Uchwała nr XXIX/754/16 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie ustalenia opłat za usługi przewozowe lokalnego transportu zbiorowego w Łodzi.

Mobilność czysta, współdzielona i inteligentnaEuropejski Tydzień Zrównoważonego Transportu został zainicjowany w 2002 roku przez Komisję Europejską. Celem tygodnia mobilności jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze czy korzystania z komunikacji miejskiej.

W ramach tegorocznej kampanii, jej twórcy podkreślają, że w naszych stale zatłoczonych miastach, w których brak miejsc do parkowania i rośnie poziom zanieczyszczeń, posiadanie samochodu na własność zdaje się tracić sens. Rozwiązaniem może być współdzielenie – m.in. transport publiczny i rowery miejskie. System wypożyczalni roweru miejskiego pojawi się także w Pabianicach – dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej. Współdzielona mobilność przynosi wymierne korzyści społeczne – miasta są mniej zakorkowane, a powietrze czystsze. Dlatego coraz więcej osób korzysta z alternatywnych środków transportu.

Sektor transportu ma znaczący wpływ na zmiany klimatu – w Polsce odpowiada za ok. 13 proc. emisji gazów cieplarnianych, a w Europie stanowi już niemal 1/4. Emisja toksycznych gazów i pyłów jest jedną z dwóch głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza w miastach. Redukcja emisji jest możliwa m.in. dzięki zrównoważonej mobilności, czyli korzystaniu z emitujących mniej zanieczyszczeń samochodów i alternatywnych środków transportu, a także stosowaniu „czystszych” paliw. Mobilność miejska może być czysta dzięki efektywniejszym energetycznie i niskoemisyjnym środkom transportu. Ważne jest także, by przestrzeń publiczna była projektowana na potrzeby ruchu bezsamochodowego. Mieszkańcy powinni mieć ułatwiony dostęp do transportu zbiorowego, a szczególnie bezemisyjnego (w tym transport szynowy). Jednocześnie autobusy, ciężarówki, taksówki, samochody osobowe i inne pojazdy muszą stać się bardziej przyjazne środowisku, dzięki wykorzystaniu technologii lub paliw alternatywnych. Miasto Pabianice przeprowadzi w najbliższym czasie dwie duże inwestycje z zakresu niskoemisyjnego transportu miejskiego – „Łódzki Tramwaj Metropolitalny: etap Pabianice – Ksawerów” oraz „Modernizacja i rozwój komunikacji miejskiej w Pabianicach”. Drugi z projektów obejmuje m.in. zakup 18 autobusów hybrydowych. W ramach obydwu projektów powstanie ok. 16 km dróg dla rowerów.

piątek, 15.09.2017 / godz.: 12:42
30.09 w godz. 10:00 - 17:00 tymczasowa zmiana trasy


29.09 i 30.09 w kursie o godz. 0:01 z Łodzi tymczasowa zmiana trasy


Od 23.09 powrót na stałą trasę


Od 10.09 do 22.09 tymczasowa zmiana trasy


Od 2.09 zmiana rozkładu jazdy


Od 31.08 zmiana rozkładu jazdy


Od 30.06 tymczasowa zmiana trasy


Od 23.04 tymczasowa zmiana trasy

Zaplanuj podróż:Facebook:

© Urząd Miejski w Pabianicach - Wydział Infrastruktury Technicznej i Komunikacji | komunikacja@um.pabianice.pl | tel. 42-225-46-27