strona główna rozkłady jazdy wyszukiwarka połączeń plan rozwoju projekty UE kontakt do pobrania reklama w serwisie linki

Autobusy:

Czwartek, godzina 00:27

Zmiany:

 » Rozkład jazdy
 » Planer podróży
 » Bilety
 » Sieć sprzedaży
 » Migawka
 » Bilet przez telefon
 » Ulgi
 » Kontrola biletów
 » Opłaty dodatkowe
 » Kontakt
 » Mapa sieci
 » Historia
 » Tabor
 » Na żądanie
 » Regulamin
 » FAQ

Tramwaje:

 » Rozkład jazdy
 » Bilety
 » Wspólny bilet
 » Migawka
 » Bilet przez telefon
 » Ulgi
 » Opłaty dodatkowe
 » Kontakt
 » Mapa przejazdu
 » Historia

Kolej:

 » Rozkład jazdy
 » Wspólny bilet WBA
 » Szukaj połączenia
 » Dworzec PKP
 » ŁKA
 » Kontakt

PKS, BUS:

 » Rozkład jazdy BUS
 » Rozkład jazdy PKS
 » Przystanki PKS
 » Kontakt
 » Dla przewoźników

Taxi:

 » Ceny, kontakt
 » Postoje taxi
 » Uzyskanie licencji

Zabytkowym „ogórkiem” na 25-lecie MZK

Miejski Zakład Komunikacyjny świętuje 25-lecie działalności. Z tej okazji, w niedzielę 10 września na ulice Pabianic wyjedzie czerwono-kremowy „ogórek” na specjalnej bezpłatnej linii nr 25. Kursy 40-letniego zabytkowego Jelcza 272 Mex zainaugurują w Pabianicach tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

- Zapraszamy mieszkańców Pabianic w sentymentalną podróż do przeszłości zabytkowym Jelczem 272 Mex, zwanym popularnie "ogórkiem" - mówi Jarosław Habura, prezes MZK. - Spotkamy go na specjalnej linii 25, której trasa przebiegać będzie między pętlą Waltera-Jankego, centrum i dworcem kolejowym. Jak za dawnych lat, w autobusie będzie pracował konduktor. Tym razem pamiątkowe bilety na przejazd będzie jednak wydawał za darmo. Okolicznościowy bilet można też dostać w Punktach Sprzedaży Biletów MZK – przy Narutowicza 9 oraz na pętlach Dworzec PKP i Waltera-Jankego.

"Ogórek" wyruszy z krańcówki na Bugaju, następnie przejedzie ulicami: Waltera-Jankego, Nawrockiego, 20 Stycznia, 3 Maja (z powrotem: Szewską, Skargi), Warszawską, Zamkową, Kilińskiego, Orlą, Wileńską, Śniadeckiego, Jana Pawła II, Wiejską i Łaską do Dworca PKP, zatrzymując się po drodze na przystankach.

Odjazdy z Waltera-Jankego: 11:35, 13:00, 14:15, 15:35, 16:55 i 18:15.
Odjazdy z Dworca PKP: 10:55, 12:05, 13:45, 14:45, 16:05 i 17:25.

Oto szczegółowy rozkład jazdy linii 25 ważny 10 września:
Waltera-Jankego » Dworzec PKP
Dworzec PKP » Waltera-Jankego

» zobacz mapę przejazdu linii 25

Liczba miejsc jest ograniczona (29 siedzących i maksymalnie 52 stojące), dlatego konduktor będzie wydawał jeden bilet jednoprzejazdowy na osobę.Miejska wersja legendarnego jelcza była produkowana przez prawie 20 lat na licencji skody w Jelczańskich Zakładach Samochodowych. Ogórki woziły mieszkańców Pabianic od 19 lipca 1972 roku, gdy uruchomiono pierwszą miejską linię autobusową, nr 1. Zostały oznaczone czterocyfrowymi numerami taborowymi zaczynającymi się od cyfry 5 (oznaczającej numer zajezdni MPK przy ul. Lutomierskiej w Pabianicach). W kolejnych latach wyruszały nie tylko na "jedynkę", ale także na linie 2 i 2bis. Były nieodłącznym elementem krajobrazu miasta aż do 1983 roku, gdy zostały zastąpione partią 36 nowych Ikarusów 260.

Egzemplarz, który 10 września wyruszy na trasę linii 25 pochodzi z 1977 roku i jest jednym z ostatnich wyprodukowanych pojazdów tej serii. Nigdy nie jeździł w komunikacji miejskiej, dzięki czemu zachował się w dobrym stanie. Do 1989 r. służył Milicji Obywatelskiej, a od 1999 r. jest własnością Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie. W roku 2003 odzyskał pełną sprawność mechaniczną, a w 2008 także oryginalny schemat malowania i mnóstwo detali. "Ogórek" wywołuje falę zainteresowania, gdziekolwiek się pojawi. Wystąpił w produkcjach filmowych i telewizyjnych.

Miejski Zakład Komunikacyjny został utworzony w 1992 roku i przejął wówczas obsługę pabianickiej komunikacji miejskiej od łódzkiego MPK. Kursy "ogórka" nie tylko uświetnią 25-lecie MZK, ale także zainaugurują w Pabianicach tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

środa, 30.08.2017 / godz.: 09:39

Komentarze:


Urząd Miejski w Pabianicach nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi
zamieszczanych przez użytkowników w poniższych komentarzach.
Komentarze zawierające wulgaryzmy, treści obraźliwe, niezgodne z prawem
oraz adresy reklamujące inne strony internetowe będą kasowane.

Aby móc dodawać komentarze, należy być zalogowanym na portalu Facebook.com.
Od 20.05 do 6.06 zostaje uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza na trasie Pabianice - Łask


Od 18.05 tymczasowa zmiana trasy


Od 16.05 zmiana rozkładu jazdy


Od 23.04 tymczasowa zmiana trasy

Zaplanuj podróż:Facebook:

© Urząd Miejski w Pabianicach - Wydział Infrastruktury Technicznej i Komunikacji | komunikacja@um.pabianice.pl | tel. 42-225-46-27