strona główna rozkłady jazdy wyszukiwarka połączeń plan rozwoju projekty UE kontakt do pobrania reklama w serwisie linki

Autobusy:

Niedziela, godzina 11:30

Zmiany:

 » Rozkład jazdy
 » Planer podróży
 » Bilety
 » Sieć sprzedaży
 » Migawka
 » Bilet przez telefon
 » Ulgi
 » Kontrola biletów
 » Opłaty dodatkowe
 » Kontakt
 » Mapa sieci
 » Historia
 » Tabor
 » Na żądanie
 » Regulamin
 » FAQ

Tramwaje:

 » Rozkład jazdy
 » Bilety
 » Wspólny bilet
 » Migawka
 » Bilet przez telefon
 » Ulgi
 » Opłaty dodatkowe
 » Kontakt
 » Mapa przejazdu
 » Historia

Kolej:

 » Rozkład jazdy
 » Wspólny bilet WBA
 » Kup bilet
 » Dworzec PKP
 » ŁKA
 » Kontakt

PKS, BUS:

 » Rozkład jazdy BUS
 » Rozkład jazdy PKS
 » Przystanki PKS
 » Kontakt
 » Dla przewoźników

Taxi:

 » Ceny, kontakt
 » Postoje taxi
 » Uzyskanie licencji

Zabytkowym „ogórkiem” na 25-lecie MZK

Miejski Zakład Komunikacyjny świętuje 25-lecie działalności. Z tej okazji, w niedzielę 10 września na ulice Pabianic wyjedzie czerwono-kremowy „ogórek” na specjalnej bezpłatnej linii nr 25. Kursy 40-letniego zabytkowego Jelcza 272 Mex zainaugurują w Pabianicach tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

- Zapraszamy mieszkańców Pabianic w sentymentalną podróż do przeszłości zabytkowym Jelczem 272 Mex, zwanym popularnie "ogórkiem" - mówi Jarosław Habura, prezes MZK. - Spotkamy go na specjalnej linii 25, której trasa przebiegać będzie między pętlą Waltera-Jankego, centrum i dworcem kolejowym. Jak za dawnych lat, w autobusie będzie pracował konduktor. Tym razem pamiątkowe bilety na przejazd będzie jednak wydawał za darmo. Okolicznościowy bilet można też dostać w Punktach Sprzedaży Biletów MZK – przy Narutowicza 9 oraz na pętlach Dworzec PKP i Waltera-Jankego.

"Ogórek" wyruszy z krańcówki na Bugaju, następnie przejedzie ulicami: Waltera-Jankego, Nawrockiego, 20 Stycznia, 3 Maja (z powrotem: Szewską, Skargi), Warszawską, Zamkową, Kilińskiego, Orlą, Wileńską, Śniadeckiego, Jana Pawła II, Wiejską i Łaską do Dworca PKP, zatrzymując się po drodze na przystankach.

Odjazdy z Waltera-Jankego: 11:35, 13:00, 14:15, 15:35, 16:55 i 18:15.
Odjazdy z Dworca PKP: 10:55, 12:05, 13:45, 14:45, 16:05 i 17:25.

Oto szczegółowy rozkład jazdy linii 25 ważny 10 września:
Waltera-Jankego » Dworzec PKP
Dworzec PKP » Waltera-Jankego

» zobacz mapę przejazdu linii 25

Liczba miejsc jest ograniczona (29 siedzących i maksymalnie 52 stojące), dlatego konduktor będzie wydawał jeden bilet jednoprzejazdowy na osobę.Miejska wersja legendarnego jelcza była produkowana przez prawie 20 lat na licencji skody w Jelczańskich Zakładach Samochodowych. Ogórki woziły mieszkańców Pabianic od 19 lipca 1972 roku, gdy uruchomiono pierwszą miejską linię autobusową, nr 1. Zostały oznaczone czterocyfrowymi numerami taborowymi zaczynającymi się od cyfry 5 (oznaczającej numer zajezdni MPK przy ul. Lutomierskiej w Pabianicach). W kolejnych latach wyruszały nie tylko na "jedynkę", ale także na linie 2 i 2bis. Były nieodłącznym elementem krajobrazu miasta aż do 1983 roku, gdy zostały zastąpione partią 36 nowych Ikarusów 260.

Egzemplarz, który 10 września wyruszy na trasę linii 25 pochodzi z 1977 roku i jest jednym z ostatnich wyprodukowanych pojazdów tej serii. Nigdy nie jeździł w komunikacji miejskiej, dzięki czemu zachował się w dobrym stanie. Do 1989 r. służył Milicji Obywatelskiej, a od 1999 r. jest własnością Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie. W roku 2003 odzyskał pełną sprawność mechaniczną, a w 2008 także oryginalny schemat malowania i mnóstwo detali. "Ogórek" wywołuje falę zainteresowania, gdziekolwiek się pojawi. Wystąpił w produkcjach filmowych i telewizyjnych.

Miejski Zakład Komunikacyjny został utworzony w 1992 roku i przejął wówczas obsługę pabianickiej komunikacji miejskiej od łódzkiego MPK. Kursy "ogórka" nie tylko uświetnią 25-lecie MZK, ale także zainaugurują w Pabianicach tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

środa, 30.08.2017 / godz.: 09:39

Komentarze:


Urząd Miejski w Pabianicach nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi
zamieszczanych przez użytkowników w poniższych komentarzach.
Komentarze zawierające wulgaryzmy, treści obraźliwe, niezgodne z prawem
oraz adresy reklamujące inne strony internetowe będą kasowane.

Aby móc dodawać komentarze, należy być zalogowanym na portalu Facebook.com.
Od 4.09 tymczasowa zmiana trasy

Zaplanuj podróż:Facebook:

© Urząd Miejski w Pabianicach - Wydział Infrastruktury Technicznej i Komunikacji | komunikacja@um.pabianice.pl | tel. 42-225-46-27