strona główna rozkłady jazdy wyszukiwarka połączeń plan rozwoju projekty UE kontakt do pobrania reklama w serwisie linki

Autobusy:

Czwartek, godzina 00:32

Zmiany:

 » Rozkład jazdy
 » Planer podróży
 » Bilety
 » Sieć sprzedaży
 » Migawka
 » Bilet przez telefon
 » Ulgi
 » Kontrola biletów
 » Opłaty dodatkowe
 » Kontakt
 » Mapa sieci
 » Historia
 » Tabor
 » Na żądanie
 » Regulamin
 » FAQ

Tramwaje:

 » Rozkład jazdy
 » Bilety
 » Wspólny bilet
 » Migawka
 » Bilet przez telefon
 » Ulgi
 » Opłaty dodatkowe
 » Kontakt
 » Mapa przejazdu
 » Historia

Kolej:

 » Rozkład jazdy
 » Wspólny bilet WBA
 » Szukaj połączenia
 » Dworzec PKP
 » ŁKA
 » Kontakt

PKS, BUS:

 » Rozkład jazdy BUS
 » Rozkład jazdy PKS
 » Przystanki PKS
 » Kontakt
 » Dla przewoźników

Taxi:

 » Ceny, kontakt
 » Postoje taxi
 » Uzyskanie licencji

Co z linią D? Prezydent Pabianic apeluje do ministra

Prezydent Grzegorz Mackiewicz wystąpił do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, które opracowuje zmiany w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym, o zweryfikowanie nowego projektu ustawy. Gdyby została przyjęta w kształcie zaproponowanym przez resort, wykluczyłaby funkcjonowanie linii autobusowej D już od 1 sierpnia.

Ministerialny projekt ustawy wprowadza nową definicję komunikacji miejskiej jako „…gminne przewozy o charakterze użyteczności publicznej realizowane przez operatora, z którym zawarto umowę na świadczenie usług w komunikacji miejskiej, wykonywane wyłącznie w granicach miasta o statusie gminy lub wykonywane w granicach tego miasta i gmin z nim sąsiadujących albo w granicach gmin, które należą do związku międzygminnego lub związku powiatowo-gminnego, mających na celu realizację publicznego transportu zbiorowego, a także metropolitalne przewozy pasażerskie. Komunikacją miejską nie są gminne przewozy realizowane wyłącznie na obszarze gminy miejsko-wiejskiej”.

Wprowadzenie zapisu „w granicach tego miasta i gmin z nim sąsiadujących” w miejsce dotychczasowej frazy „miast i gmin sąsiadujących” eliminuje możliwość organizowania po 1 sierpnia 2017 (planowana data wprowadzenia ustawy) międzymiastowej linii D łączącej Pabianice, gminę Dobroń i miasto Łask. Dotychczas linia D funkcjonowała na podstawie porozumienia komunalnego zawartego przez wymienione samorządy 30 sierpnia 2011 roku. Pabianice nie graniczą bezpośrednio z Łaskiem, dlatego – w myśl proponowanych przepisów – dla dalszego organizowania linii D konieczne będzie powołanie związku międzygminnego.

- Powołanie związku międzygminnego w terminie do 1 sierpnia 2017 r. z przyczyn formalnych i organizacyjnych nie jest możliwe, a w mojej ocenie nie jest również ekonomicznie uzasadnione, wiąże się bowiem z koniecznością stworzenia biura związku i zatrudnienia osób organizujących pracę związku. Tymczasem funkcjonowanie linii D na podstawie porozumienia międzygminnego nie wiąże się z dodatkowymi kosztami o charakterze organizacyjnym. Jestem przekonany, że środki finansowe, które byłyby konieczne dla powołania związku międzygminnego, lepiej byłoby przeznaczyć na przykład na wymianę wyeksploatowanego taboru autobusowego - argumentuje prezydent Grzegorz Mackiewicz.

Międzymiastowa linia D z Pabianic do Łasku to ważne i popularne połączenie. Korzysta z niej w dniu powszednim 1598 pasażerów, w sobotę 1313, w niedzielę 797. To w skali roku aż 513.540 przejazdów. Zdaniem prezydenta Pabianic nowa ustawa o publicznym transporcie zbiorowym powinna uwzględniać również sieć komunikacji miejskiej organizowaną na podstawie porozumień międzygminnych, dlatego wystąpił do ministra infrastruktury i budownictwa o zweryfikowanie projektu ustawy.

wtorek, 27.06.2017 / godz.: 18:21

Komentarze:


Urząd Miejski w Pabianicach nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi
zamieszczanych przez użytkowników w poniższych komentarzach.
Komentarze zawierające wulgaryzmy, treści obraźliwe, niezgodne z prawem
oraz adresy reklamujące inne strony internetowe będą kasowane.

Aby móc dodawać komentarze, należy być zalogowanym na portalu Facebook.com.
Od 20.05 do 6.06 zostaje uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza na trasie Pabianice - Łask


Od 18.05 tymczasowa zmiana trasy


Od 16.05 zmiana rozkładu jazdy


Od 23.04 tymczasowa zmiana trasy

Zaplanuj podróż:Facebook:

© Urząd Miejski w Pabianicach - Wydział Infrastruktury Technicznej i Komunikacji | komunikacja@um.pabianice.pl | tel. 42-225-46-27