strona główna rozkłady jazdy wyszukiwarka połączeń plan rozwoju projekty UE kontakt do pobrania reklama w serwisie linki

Autobusy:

Niedziela, godzina 11:43

Zmiany:

 » Rozkład jazdy
 » Planer podróży
 » Bilety
 » Sieć sprzedaży
 » Migawka
 » Bilet przez telefon
 » Ulgi
 » Kontrola biletów
 » Opłaty dodatkowe
 » Kontakt
 » Mapa sieci
 » Historia
 » Tabor
 » Na żądanie
 » Regulamin
 » FAQ

Tramwaje:

 » Rozkład jazdy
 » Bilety
 » Wspólny bilet
 » Migawka
 » Bilet przez telefon
 » Ulgi
 » Opłaty dodatkowe
 » Kontakt
 » Mapa przejazdu
 » Historia

Kolej:

 » Rozkład jazdy
 » Wspólny bilet WBA
 » Kup bilet
 » Dworzec PKP
 » ŁKA
 » Kontakt

PKS, BUS:

 » Rozkład jazdy BUS
 » Rozkład jazdy PKS
 » Przystanki PKS
 » Kontakt
 » Dla przewoźników

Taxi:

 » Ceny, kontakt
 » Postoje taxi
 » Uzyskanie licencji

Co z linią D? Prezydent Pabianic apeluje do ministra

Prezydent Grzegorz Mackiewicz wystąpił do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, które opracowuje zmiany w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym, o zweryfikowanie nowego projektu ustawy. Gdyby została przyjęta w kształcie zaproponowanym przez resort, wykluczyłaby funkcjonowanie linii autobusowej D już od 1 sierpnia.

Ministerialny projekt ustawy wprowadza nową definicję komunikacji miejskiej jako „…gminne przewozy o charakterze użyteczności publicznej realizowane przez operatora, z którym zawarto umowę na świadczenie usług w komunikacji miejskiej, wykonywane wyłącznie w granicach miasta o statusie gminy lub wykonywane w granicach tego miasta i gmin z nim sąsiadujących albo w granicach gmin, które należą do związku międzygminnego lub związku powiatowo-gminnego, mających na celu realizację publicznego transportu zbiorowego, a także metropolitalne przewozy pasażerskie. Komunikacją miejską nie są gminne przewozy realizowane wyłącznie na obszarze gminy miejsko-wiejskiej”.

Wprowadzenie zapisu „w granicach tego miasta i gmin z nim sąsiadujących” w miejsce dotychczasowej frazy „miast i gmin sąsiadujących” eliminuje możliwość organizowania po 1 sierpnia 2017 (planowana data wprowadzenia ustawy) międzymiastowej linii D łączącej Pabianice, gminę Dobroń i miasto Łask. Dotychczas linia D funkcjonowała na podstawie porozumienia komunalnego zawartego przez wymienione samorządy 30 sierpnia 2011 roku. Pabianice nie graniczą bezpośrednio z Łaskiem, dlatego – w myśl proponowanych przepisów – dla dalszego organizowania linii D konieczne będzie powołanie związku międzygminnego.

- Powołanie związku międzygminnego w terminie do 1 sierpnia 2017 r. z przyczyn formalnych i organizacyjnych nie jest możliwe, a w mojej ocenie nie jest również ekonomicznie uzasadnione, wiąże się bowiem z koniecznością stworzenia biura związku i zatrudnienia osób organizujących pracę związku. Tymczasem funkcjonowanie linii D na podstawie porozumienia międzygminnego nie wiąże się z dodatkowymi kosztami o charakterze organizacyjnym. Jestem przekonany, że środki finansowe, które byłyby konieczne dla powołania związku międzygminnego, lepiej byłoby przeznaczyć na przykład na wymianę wyeksploatowanego taboru autobusowego - argumentuje prezydent Grzegorz Mackiewicz.

Międzymiastowa linia D z Pabianic do Łasku to ważne i popularne połączenie. Korzysta z niej w dniu powszednim 1598 pasażerów, w sobotę 1313, w niedzielę 797. To w skali roku aż 513.540 przejazdów. Zdaniem prezydenta Pabianic nowa ustawa o publicznym transporcie zbiorowym powinna uwzględniać również sieć komunikacji miejskiej organizowaną na podstawie porozumień międzygminnych, dlatego wystąpił do ministra infrastruktury i budownictwa o zweryfikowanie projektu ustawy.

wtorek, 27.06.2017 / godz.: 18:21

Komentarze:


Urząd Miejski w Pabianicach nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi
zamieszczanych przez użytkowników w poniższych komentarzach.
Komentarze zawierające wulgaryzmy, treści obraźliwe, niezgodne z prawem
oraz adresy reklamujące inne strony internetowe będą kasowane.

Aby móc dodawać komentarze, należy być zalogowanym na portalu Facebook.com.
Od 4.09 tymczasowa zmiana trasy

Zaplanuj podróż:Facebook:

© Urząd Miejski w Pabianicach - Wydział Infrastruktury Technicznej i Komunikacji | komunikacja@um.pabianice.pl | tel. 42-225-46-27